Templombúcsú Hegyeshalomban – 2018.08.26.

"Az örök élet igéi nálad vannak."

Kapui Jenő mosoni esperes-plébános atya hirdetett igét augusztus 26-án, vasárnap a hegyeshalmi Szent-Bertalan-templom búcsúünnepén. A hagyományosan nyár végén, enyhén ősziesbe forduló időben megtartott ünnepi szentmisére idén is sokan érkeztek a település árpád-kori katolikus templomába.

Next slide

Kapui Jenő, aki Szalai Kálmán plébánossal együtt mutatta be a szentmisét, szentbeszédében elsőként hitünk központi titkára, az Eucharisztiára irányította a hívek figyelmét. Nem véletlen, fejtette ki, hogy az évközi vasárnapok evangéliumai már hetek óta az Oltáriszentség tanításával foglalkoznak; ezúttal arról olvasunk, hogy az a nép, amely a csodálatos kenyérszaporítás után királlyá akarta tenni Jézust, most „kemény beszéde” hallatán elfordul a Megváltótól. „Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet…”, jelenti ki Jézus, és mi magunk is hajlamosak vagyunk azt mondani: kemény beszéd ez.

Így született az egyháztörténelem során sok szakadás, békétlenség, felekezet és szekta, minket azonban erősítsen a tény, hogy Jézus Krisztus újra és újra megjelenik valóságosan az oltáron minden szentmisében. Ezért tudjuk Péter apostollal együtt mondani: „az örök élet igéi nálad vannak.”

Ott volt ekkor köztük Szent Bertalan apostol is, Hegyeshalom templomának védőszentje, folytatta prédikációját Kapui Jenő atya, aki ezután két fontos tanulságra mutatott rá.

Elsőként Bertalan meghívásának történetét idézte fel az evangéliumból: Bertalan őszinte ember volt, habozás nélkül kimondta, mit gondol, azonban amikor rájött, hogy tévedett, nem ragaszkodott makacsul elképzeléséhez, hanem legyőzte önmagát, és megváltoztatta véleményét. A szónok kiemelte: ezt fontos eltanulnunk tőle, hiszen hányszor és hányszor vagyunk úgy akár családunk körében, akár helyi közösségünkben, hogy mi bizony jobban tudjuk, s foggal-körömmel ragaszkodunk saját meggyőződésünkhöz.

Ez gyakran napjaink közösségeinek széteséséhez vezethet; legyünk hát képesek beismerni tévedésünket, tudjunk bocsánatot kérni. Esperes atya ezután Szent Bertalan életének egy legendáját elevenítette fel, mely szerint egy alkalommal egy idegen országbeli pogány bálvány az apostol szavára összedőlt. A szónok hangsúlyozta, manapság is sokféle hamis bálvány mérgezi életünket: a pénz és a hatalom bálványa nagyon könnyen üdvösségünk útjába állhat. Alig vesszük észre, de a magunk számára való gyűjtögetés, az önző akaratosság kártékony bálványimádás. Fontosabb-e számunkra mindez, mint az Isten akarata? – tette fel a kérdést Kapui Jenő atya.

Ahogy Bertalan apostolt szíven találta Jézus Krisztus meghívása, úgy minket is apostolkodásra hív Isten megkeresztelkedésünk által. Kapui Jenő szentbeszéde zárásaként imában kérte Szent Bertalan apostol közbenjárását.

Szöveg és fotó: Paksa Balázs